Bese Hozat Kimdir ?

admin tarafından 2 sene önce yazıldı, kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.
KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan’ın yerine Cemil Bayık’la birlikte Tuncelili Bese Hozat da eşbaşkanlığa getirildi.

1994 yılında kız kardeşi ile örgüte katılan Bese Hozat kod adlı Hülya Oran, bir daha evine dönmedi.

Örgüte katılan diğer kız kardeşi ise 1997 yılında merkeze bağlı Çiçekli köyü yakınlarında çıkan çatışmada öldü. Baba Hasan Oran ise kızının ölmesine dayanamayarak 3 ay sonra hayatını kaybetti.
9 kardeşten 7’incisi olan Hülya Oran, lise yıllarında derslerindeki başarısı ile çevresini ve ailesinin dikkatini çekmiş. Liseyi Kayseri’deki abisinin yanında tamamlayan Hülya Oran, 1938 Dersim olaylarında ailesinden çok sayıda insanın öldürülmesi ve 1993-94 yıllarında köy boşaltmalarının kendisini etkilediğini söyleyerek örgüte katılmaya karar vermiş.
 80 yaşındaki anne Geyik Oran; ölmeden kızını görmek istediğini dile getirdi. Anne Oran, barışın gelmesi halinde ise kurbanlar keseceğini söyledi.
bese_hozat_kimdir_h68168[1]
 Kız kardeşini 20 yıldan beri görmediğini ve akan kanın bir an evvel durmasını istediğini ifade eden abla Gönül Yıldız ise; “Biz bu acıları yaşadık. Başkasının yaşamasını istemeyiz. Her anne baba da bizim gibi acılı. Biz hükümetten barışı bekleriz. Başka bir şey istemiyoruz.” diye konuştu.
Custom your essay
Benzer Yazılar
Yorumlar ( 0 )


Güncel Blog

Sitemap - Mobil Sitemap - Image Sitemap -

Google Ping
Bu sitede yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Tüm hakları saklıdır.
Tema: Sipsi V2